Mesterséges intelligencia és atomháború? – Mandiner Harctér
2024. május 02. 16:59
A NATO hadgyakorlatot végez, Macron francia atomfegyvereket vetne be Európa kollektív védelméért. Az Egyesült Államok jóváhagyta Ukrajna további támogatását, miközben az amerikai egyetemeken megosztott a közösség, hogy kit támogassanak: Izraelt vagy a palesztinokat?
2024. május 02. 16:59
5 p
0
1
107
Mentés
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
A NATO hadgyakorlata hidegháború óta nem látott méreteket ölt
Nincs megnyerhető atomháború
Számolnunk kell egy korlátozott atomháború lehetőségével
A jövőben a mesterséges intelligencia felválthatja a katonai döntéshozókat
A teljes műsor itt tekinthető meg:
A NATO hadgyakorlatot tart, amivel egy esetleges orosz támadásra akarnak felkészülni. A történelmi léptékű gyakorlat azonban hordozhat magával kockázatot. Robert C. Castel szerint
egy hadgyakorlat vezethet háborúhoz, úgy, hogy közben senki nem akarja.
A történelem folyamán láthattunk már erre példát Dél-Amerikában, amikor hadgyakorlatok vezettek eszkalációhoz és később háborúhoz.
Ha hirtelen feltűnik tízezer NATO katona az orosz határon, és ez nem volt előre lekommunikálva az oroszokkal, az egy rossz ötlet.
– tette hozzá.
Bendarzsevszkij Anton elmondása alapján
a hidegháború óta nem láttunk ekkora hadgyakorlatot.
Leginkább a balti államok érintettek, hiszen ezek az országok képzik a NATO leggyengébb pontját.
Mesterséges intelligencia és atomháború
A francia elnök szerint országának a nukleáris robbanófejeit az Európai Unió kollektív védelmére kell használni, valamint szeretne egy önálló védelmi rendszert kiépíteni. Ezt a megnyilvánulást többen is kritizálták, a NATO sem örült ennek a felvetésnek. Bendarzsevszkij Anton szerint Európának szüksége van egy közös, önálló hadseregre, hiszen
jelenleg az európai országok hadereje nem számottevő szereplő Amerika mellett.
A francia nukleáris töltetekkel kapcsolatban nem gondolja, hogy megosztanák más országokkal. A franciákon kívül csak az Egyesült-Királyságnak vannak hasonló töltetei, azonban ők már nem képzik az Európai Unió részét.
Nincs megnyerhető atomháború
– folytatta a gondolatmenetet. Úgy véli, ha sor kerülne egy nukleáris összecsapásra, az egy olyan spirált indítana el, amit nem lehet megfékezni.
Robert C. Castel szerint azonban létezhet korlátozott atomhadviselés, és a világ atomhatalmai igyekeznek olyan módokat találni, hogy az elrettentésen kívül megnyerhető atomháborúra is felhasználhassák tölteteiket.
Éppen ezért úgy tartja, hogy
igenis számolnunk kell egy korlátozott atomháború lehetőségével.
Egy orosz politikus, Szvetlana Zsurova megerősítette, továbbra is komolyan gondolják, hogy Oroszország labdarúgó-válogatottja Budapesten lépjen pályára Magyarország nemzeti csapata ellen.
Az áthúzódó hatás miatt a 2025-ös gazdasági növekedésben jelentős szerepe lesz a magyar gazdaság 2024 utolsó három hónapjában nyújtott teljesítményének. Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 107 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pernahajder
2024. május 02. 17:14
Azért talán még negyedóránként nem kellene atomháborúval riogatni. Bár, amilyen agyatlan fidkányok habzanak itt, meg is eszik.
###GELLER### (egykor Mandíner)
Mert a szűk látókör Önnek is jár!
Hú hökd meg..
Hogy ti mind mekkora egy idióták vagytok---- mondta az MI... Azt képzelitek rólam, hogy én e,ber módra gondolkodom?
Mit nekem az atom, majd atonm nektek neutront és akkor csak én maradok.
(ha bájt akartok, ti nyolcszor bekaphatjátok a bipoláris bitpárom)